I Lolland Kommune ønsker vi at påskønne de medlemmer og foreninger, der har gjort en særlig indsats inden for fritidsområdet det forgangne år.
Der uddeles derfor hvert år en række forskellige priser til den festlige prisuddeling, som i år blev afholdt i Nakskov Teatersal den 6. marts 2024.
Nedenfor finder du en liste over alle prismodtagerne, som de modtog for deres præstationer i 2023. Navn og billede af prismodtageren fremgår ved at folde hver enkel pris ud ved hjælp af + ikonet.
Højdepunkter fra Prisuddelingen 2024
Prismodtagere
Jesper Kristensen, FC Nakskov
Steen Petersen, Nakskov Spejderne
Pernille Paaske, Nakskov Håndboldklub
Katrine Jensen, Maribo Kajakklub
Katrine kunne ikke deltage i Prisuddelingen. Katrines lillebror Anton modtog derfor prisen på Katrines vegne.
Mikkel Pålsen Nielsen, Lolland Falster Livredderklub
Mikkel kunne ikke være tilstede ved prisuddelingen. Mikkels far modtog derfor prisen på Mikkels vegne.
Erik Lystrup, Rødby Go-Kart Klub
Finn Larsen, VandSport20 Lolland Falster
Berit Bech, Marianne Rasmussen og Peter Lundsgaard, Lollands Bueskytte Klub
Team Sydhavsøernes U17
Rødby Badminton Klub
Mesterskabsprismodtagere 2023
Modtagerne er inddelt pr. niveau samt pr. forening på listen nedenfor.
Modtagere af mesterskabspriser kan kun modtage én pris for det højeste niveau, de er indstillet til. Personer med flere mesterskaber i samme eller forskellige niveauer står kun nævnt én gang under deres højeste niveau.
Niveau 1
Maribo Kajakklub
- Katrine Jensen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
- Torben Hansen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
Rødby Motionscenter
- Martin Simonsen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 2 og 3.
VandSport20 Lolland Falster
- Finn Larsen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 2 og 3.
Niveau 2
Maribo Skytteforening
- Marcus Errebo
Maribo Sø Golfklub
- Iris Christoffersen
Lolland Falster Livredderklub
- Mikkel Pålsen Nielsen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
- Simone Pedersen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
Maribo Kajakklub
- Anton Jensen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
- Jeppe Borgaard - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
- Malthe Reckendorff Pilemand - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
- René Holten Poulsen - har desuden også vundet mesterskaber i niveau 3.
Niveau 3
IK Olympia
- Agnes Rask Baad Pedersen
- Erik Bohn Jespersen
- Karen Olsen
- Kim Henriksen
- Malou Bonde
- Marie Rüdiger Haapanen
- Søs Sühler
Lolland Falster Livredderklub
- Alice Petersen
- Alma Blegman
- Brian Pålsen Nielsen
- Carl Christian Bærendtsen
- Caroline Christiansen
- Clara Andersen
- Freja Kobbernagel
- Frida Pålsen Nielsen
- Lasse Kragh-Kobbernagel
- Ludvig Munkbøl
- Lukas Olsen
- Magnus Kragh-Kobbernagel
- Malthe Kragh-Kobbernagel
- Michael Iwersen
- Mira Thye
- Regitse Pedersen
- Saga Thye
- Sarah Nordahl
- Selina Kobbernagel
- Signe Møller Thomsen
- Smilla Kobbernagel
- Søren Nordahl
- Tobias Krogsman
- Victoria Bilslev-Jensen
- Villads Tingsted
- Villiam Kirkby
- William Christiansen
Lolland Motocross
- Michele Bømler Søndemand
- Mike Strate
- Mikkel Carlsen
Lollands Bueskytteklub
- Berit Bech
- Marianne Rasmussen
- Peter Lundsgaard
Maribo Kajakklub
- Sanne Spandel
Nakskov Cykleklub
- Kim Westen
- Christian Petersen
Nakskov Gymnastikforening
- Enia Frøhling Wede
Ravnsborg Skytteforening
- Mads H. Larsen
- Xenia Rasmussen
- Melika Andersen
Rødby Motionscenter
- Adrian Hedegaard
- Alexander Bondeé
- Caroline Olsen
- Jacob Krebs
- Steffen Hansen
- Victor Kolvig
VandSport20 Lolland Falster
- Ilya Podpolnyy
- Pernille Knudsen